Wybór laptopa, który ma posłużyć do pracy lub do nauki wbrew pozorom nie jest łatwym zadaniem. Skala cenowa jest ogromna. W sklepach mozna znaleźć zarówno nowego laptopa za 800 złotych lub za 6 czy 10 tysięcy. Na co zwrócić uwagę i ile zapłacić, by nie kupić sprzętu, który nie nada się nawet do pracy ale jednocześnie nie przepłacimy za niego?

Co jest najważniejsze w wyborze komputera?

Odpowiedź jest prosta. Są trzy najważniejsze parametry, na które trzeba zwrócić uwagę. Są to procesor, pamięć RAM i dysk. Oczywiście komputer do pracy to pojęcie bardzo szerokie, dla jednego pracą jest projektowanie profesjonalnej grafiki w 3D, więc bez dedykowanej karty graficznej się nie obędzie. Jednak dziś zajmiemy się laptopem do pracy biurowej, który ma nadawać się do pisania dokumentów, robienia prezentacji, nauki zdalnej, prowadzenia konferencji oraz płynnego przeglądania stron internetowych.

Procesor

Intel Core I3 lub AMD Ryzen 3 to powinno być minimum, by nie trzeba marnować nerwów na zacinający się i przymulający komputer. Te serie procesorów (oczywiście mówimy o procesorach z roku 2021 i nowszych, bo Intel Core I3 z roku 2014 nie gwarantuje juz odpowiedniej płynności pracy) pozwolą na solidne i bezproblemowe korzystanie z komputera. Przycinki i zawieszenia zdarzą się sporadycznie, będzie to solidny komputer, jednak nie oznacza to, że kupimy demona prędkości. Chcąc naprawdę solidny, szybki komputer warto będzie postawić na Intel Core I5 lub Ryzen 5 (lub oczywiście wyższe, jednak koszty oczywiście będą nieco wyższe).

Pamięć RAM

O ile procesor odpowiada za płynność działania, to pamięć RAM odpowiada za ilość wykonywanej jednocześnie pracy. 4 GB pamięci RAM wystarczały jeszcze 4-5 lat temu, jednak dzisiaj do przeglądania internetu czy napisania dokumentu może wystarczyć, jednak do robienia kilka rzeczy na raz (np. konferencja na skype, do tego prezentowanie dokumentów i posiadanie otwartych 6 stron internetowych) nie nada się, bo pamięć RAM będzie przeciążona i będzie trzeba niektóre aplikacje zamknąć. Poleca się dziś 8 lub nawet 16 GB pamięci RAM, dzięki czemu nie trzeba stresować się zbyt dużą ilością otwartych aplikacji czy witryn internetowych.

Dysk

Tutaj każdy musi wiedzieć ile miejsca potrzebuje. Jeśli przechowujesz dużo zdjęć, filmów i dokumentów – 1TB będzie wystarczający, do tego dysk zewnętrzny na rzadko używane zdjęcia czy dokumenty lub jako archiwum i będzie idealnie. Jeśli zaś to jest komputer firmowy i służy tylko do pisania dokumentów w pakiecie Office – nawet 256 GB będzie wystarczające. Jedyną kluczową sprawą jest rodzaj dysku. Dyski HDD, czyli talerzowe odeszły już do lamusa i są bardzo wolne. Obecnie w dobrych komputerach używa się dyski SSD, czyli szybkie dyski cyfrowe.

Cena

No właśnie – ile trzeba zapłacić za solidny komputer? Jeśli chcesz zaoszczędzić – wybierz konfigurację procesora I3 lub Ryzen 3, 8 GB pamięci RAM i dysk 256GB – za taką konfigurację zapłacisz często w sklepach nawet około 1600-1700 złotych przy dobrej promocji lub wyprzedaży, a w przypadku ceny regularnej nie powinno być problemu ze znalezieniem oferty w granicach 1900-2000 złotych. Nieco lepsze, szybsze komputery np. w konfiguracji I5 lub Ryzen 5 z pamięcią RAM 16GB i dyskiem 500 GB lub 1TB to koszt około 3-3,5 tysiąca złotych, chociaż czasami w przypadku świetnej oferty, można było znaleźć takie parametry za około 2600 złotych, jednak jest to rzadkość. 

Dlaczego w sklepach są też komputery za 5-6 tysięcy złotych? Odpowiedź jest prosta. Bardzo często jedyną różnicą w tych komputerach (oprócz wyglądu zewnętrznego) jest obecność dedykowanej karty graficznej. Jest ona używana głównie przy wymagających grach oraz projektowaniu grafiki 3D. Dobra karta graficzna (np. Nvidia Gforce z serii RTX) podnosi wartość komputera o nawet 2-3 tysiące złotych. Do komputerów dla graczy używa się często lepszych monitorów, większych z szybszym odświeżaniem matrycy, co dodatkowo podnosi koszty. W przypadku laptopa do biura, pracy czy nauki – karta graficzna będzie niewykorzystywana.