Choć nadal istnieją bardzo dobre słuchawki przewodowe, to faktem jest, że najwygodniejsze w użyciu ze smartfonem są słuchawki bezprzewodowe. Łączą się one ze sobą dzięki technologii Bluetooth i pozwalają nam na słuchanie muzyki, podcastów czy posiadanie dźwięku z serialu lub filmu bez kabli. Oto na co zwrócić uwagę przy wyborze zestawu słuchawkowego Bluetooth

Format: wyróżniamy różne typy słuchawek, z jednej strony „klasyczne” słuchawki z pałąkiem, z drugiej mniejsze słuchawki TWS. W ramach TWS wyróżniamy również słuchawki douszne oraz słuchawki nauszne, czyli takie, które posiadają wymienne wkładki dopasowujące się do naszych uszu.
Sterowanie dotykowe: Większość słuchawek Bluetooth, choć nie wszystkie, posiada szereg elementów sterujących, dzięki którym możemy kontrolować odtwarzanie, a nawet zwiększanie i zmniejszanie głośności bez konieczności dotykania telefonu komórkowego. Jest to możliwe dzięki sterowaniu dotykowemu na nauszniku lub na wkładce dousznej, choć są też takie, które mają fizyczne przyciski lub sterowanie dotykowe.
Jakość dźwięku: jakość przetworników, DAC i wewnętrznego wzmacniacza każdego urządzenia jest tym, co decyduje o jakości dźwięku słuchawek, równoważąc ich dźwięk w każdym spektrum, bez zniekształceń przy dużych głośnościach i z dobrymi basami i wysokimi tonami. A ze względu na niewielką ilość informacji, które zwykle można znaleźć na ich temat, istnieją kluczowe aspekty, których należy szukać, takie jak posiadanie kompatybilności z formatami audio Dolby Atmos lub AAC.
Usuwanie szumów: w tym przypadku rozróżniamy dwa rodzaje usuwania szumów. Z jednej strony „aktywna” redukcja, czyli technologia, która w ostatnich latach poszła bardzo do przodu i która dzięki skomplikowanemu systemowi mikrofonów potrafi odizolować nas od hałasu otoczenia. Istnieje również „pasywne” tłumienie, które niekoniecznie idzie w parze z „aktywnym” tłumieniem i jest izolacją wytwarzaną przez sam format słuchawek, z pałąkiem i słuchawkami dousznymi o większym pasywnym tłumieniu.
Autonomia: korzystanie ze słuchawek Bluetooth pozwala nam pozbyć się kabla, ale wadą w porównaniu z nimi jest to, że posiadają one baterię, która w pewnym momencie się wyczerpie i trzeba będzie ją naładować. Czas pracy na baterii może się różnić w zależności od sposobu użytkowania i należy zwrócić uwagę na to, ile godzin użytkowania oferują słuchawki przy nieprzerwanym odtwarzaniu dźwięku, ile godzin przy połączeniach i ile godzin, jeśli włączone są funkcje takie jak redukcja szumów. Ponadto, jeśli są one dostarczane z etui, musisz wiedzieć, ile czasu pracy baterii zapewnia etui dla słuchawek. Długa praca na baterii jest przydatna np. kiedy uprawiasz sport – sprawdź, jak wybrać słuchawki do biegania: https://bardziej.pl/jakie-sluchawki-do-biegania/