Wybór odpowiedniego hostingu do prowadzenia bloga jest bardzo istotny. Najważniejsze, aby spełniał on wszystkie indywidualne wymagania. Są elementy mniej ważne, które może akurat nie będą konieczne, ale są też kluczowe na które zawsze warto zwrócić uwagę. Oczywiście pierwsze co trzeba zobaczyć to powierzchnia dyskowa i jakie to są dyski.

Początkowy blog nie potrzebuje raczej wiele przestrzeni dyskowej, ale dysk SSD to obecnie już chyba standard. Trzeba pamiętać, że szybkość strony wpływa na jej pozycjonowanie, więc stare dyski HDD raczej należy unikać. Można tu jeszcze patrzeć na LiteSpeed, czy jeszcze szybsze dyski SSD NVME, ale nie zawsze jest to konieczne. Warto też spojrzeć na liczbę stron i domen w ramach usługi jeśli ktoś będzie chciał prowadzić więcej niż jeden blog. Transfer to kolejna rzecz na która trzeba zwrócić uwagę i najlepiej jak będzie bez limitu. Ilość e-mail, wiele hostingów ma bez limitu, albo ich liczba jest na tyle duża, że spokojnie wystarczy, lecz niektóre hostingi mocno ten aspekt ograniczają więc warto na niego zwrócić uwagę. Certyfikat SSL wiele hostingów ma darmowy, ale są takie które chcą za niego dodatkową zapłatę. Jest to bardzo istotny element, ponieważ wpływa na bezpieczeństwo i pozycjonowanie. Strony bez tego certyfikatu będą miały w adresie „Niezabezpieczona” co raczej zniechęca do odwiedzania.

Chyba najbardziej podstawowy element, czyli cena. Hostingi zaczynają się już od kilku złotych miesięcznie, ale wiadomo, że wówczas trzeba iść na ustępstwa, a taki hosting nie będzie miał wszystkiego. W dodatku trzeba też zwracać uwagę na cenę odnowienia, bo potrafią one negatywnie zaskoczyć. Pierwszy rok w promocji i hosting nawet za kilkanaście złotych miesięcznie powinien spełnić wymagania początkującego bloga i mieć wszystkie podstawowe i niezbędne elementy w dodatku powinien też być wystraczająco szybki.

Należy też sprawdzić, czy w cenie jest darmowy instalator WP lub innego oprogramowania do zarządzania blogiem i czy hosting oferuje jakieś dodatkowe funkcję. Jak wspomniałem początkowy blog nie ma dużych wymagań jeśli chodzi o hosting, jednak na pewne podstawowe elementy należy zwrócić uwagę, aby nie utrudniać sobie blogowania już na starcie.