Języki programowania powstają wraz z rozwojem technologii. Najbardziej potrzebnym językiem programowania był zawsze C i C++. Jednak od jakiegoś czasu James Gosling pracował nad dużo łatwiejszym językiem programowania. Jego znajomość pozwala na wykorzystanie kodu wszędzie, a sam język jest bardziej przejrzysty. Mowa oczywiście o Javie – obiektowym języku programowania, który ma ogólne zastosowanie. Poznaj najważniejsze możliwości tego języka programowania i zacznij swoją przygodę z kodowaniem.

Głównymi zastosowaniami Javy są aplikacje korporacyjne, aplikacje na androida, Big Data oraz Web development. Takie zastosowanie Javy wynika z multi-threadingu czyli wielowątkowości.

Java ma też swoją odmianę JVM – Java Virtual Machine, dzięki któremu napisane kody, da się uruchomić gdziekolwiek indziej.

Java zyskiwał na początku 2000 roku, jednak szybko wyparły go z rynku takie języki jak Python i JavaScript. Być może jest to wynik prostoty konstrukcji i obsługi tych języków kodowania. Jednak programowania dla biznesów, korporacji i przedsiębiorstw nie mogłoby obejść się bez Javy. Java jest też bezpieczna pod względem zmian, nie nastąpiło ich zbyt wiele i nie były one ogromne, a zatem firmy korzystające z programistów  w języku Java, nie musiały nigdy reorganizować swojej kultury firmy, środowiska czy systemów operacyjnych.

Specjaliści jednak informują, że nie warto zaczynać nauki programowania od kodowania w Javie, ponieważ na rynku jest obecnie o wiele więcej łatwiejszych języków programowania. Przykładowo swoją przygodę warto zacząć od programowania w Scratch, które jest zalecane nawet dla dzieci w młodszym wieku szkolnym.

Źródło: Computerworld.